robot mérőállomás
- Az egyik legmodernebb, legbonyolultabb műszerkategória. Lényege, hogy a műszer valós időben, folyamatosan, időveszteség nélkül követi és méri a jelet.
- A legnagyobb pontossági igényű munkákhoz is alkalmas, 2-3 milliméteres megbízhatóságot lehetővé téve.
- Egy emberes megoldás, így ilyen jellegű műszert igénylő munka esetén sem kell segédhez igazodnom, kiszállásom gyorsabb és könnyebben egyeztethető.
- Segítségével a munkavégzés legalább kétszer gyorsabb, mint a hagyományos "háromlábú" mérőállomásokkal.
- Leginkább nagy pontosságú munkáknál (épületszerkezetek kitűzése), illetve fedett helyeken (erdők, csarnokok) használandó.
hagyományos mérőállomás
- Ugyanazokra a feladatokra és képességekre alkalmas, mint a robot mérőállomás, hatalmas különbség azonban, hogy vezérléséhez, "irányzásához" egy külön személy szükséges.
- Szintén képes közvetlenül tárgyakra, például falra mérni, így főként kataszteri munkákhoz (épületfeltüntetések, telekváltozások) használom. Tévhit, hogy ilyen nélkül tisztességes minőségben, csak gps-el el is lehet végezni az ilyen munkák többségét.
térképezési célú drón
- A legmodernebb technológiák egyike, csak néhány éve vált a kisebb vállalkozások számára is gyakorlatban elérhetővé, gazdaságosság.
- Ahogyan a minta munkarészek közt is láthatja, hatalmas területet képes feltérképezni rövid idő alatt. Gyakorlatilag egy akár centiméteres sűrűségű mérést, fotorealisztikus modellt hoz létre a valóságról.
GPS (GNSS) vevő
- A mérések túlnyomó része országos vonatkoztatási rendszerben kell történjen. Régen ebben annak jeleiből, kövekről, betonszegekről lehetett mérni, azonban ma már elsősorban a gps-műholdak segítségével.
- A legalapabb mérőműszer, e nélkül nem is létezhet földmérő vállalkozás, nekem is az első műszerem jelenti. Segítségével szabad égre látás esetén egy gombnyomással, a speciális technológiának köszönhetően vízszintesen 2-4 cm, magasságilag 3-5 cm pontosságú mérést kapunk másodpercek alatt. Ugyanígy képes követni folyamatosan a pozíciónkat és a kitűzendő pont helyét megmutatni.
- Nem használható azonban nagy pontossági igényű méréseknél, és takart, fás, beépített helyeken.
2. GPS vevő (bázis)
- Tegyük fel, hogy a mérendő területünk közelében létesítünk egy ismert helyzetű pontot. Amennyiben erre a pontra felhelyezünk egy 2. gps vevőt, a méréshez használt vevőnkhöz folyamatosan tudja küldeni, hány centiméterrel mér mást a valós értéknél. A mérést végző vevő így ezzel a hibaértékkel tudja javítani a mért pozíciót.
- Segítségével a mérés hibája az egyműszeres megoldáshoz képest gyakorlatilag a felére csökken, és a mérés minősége is sokkal stabilabb lesz, a kitakart helyek is kevésbé akadályozzák azt.
- Jó és gazdaságos megoldás hosszú mérésekhez, illetve nagyobb pontosságú mérések is elvégezhetőek ezzel a megoldással.
- összes
- földhivatali jellegű munkákhoz
- tervezési felmérésekhez
- építőipari kitűzésekhez